Bethany graduates the Class of 2013

Class of 2013On May 19, Bethany College honored 116 students who earned Bachelor of Arts, Bachelor of Music, and Bachelor of Music Education degrees from the college during the 2012-2013 academic year.

Summer, fall, interterm, and spring graduates participated in baccalaureate worship and commencement ceremonies on campus. The event was live tweeted using the hashtag #bcgrads2013 to celebrate with both on- and off-campus Bethany community members. View the photo gallery of the event courtesy Turner Photography.

The Rev. Brian Maas, bishop of the Nebraska Synod of the ELCA, preached during baccalaureate. “Living Lutheran is about being and honest and humble in the world,” he said. “Confront the world with questions and ask, what does this mean, what does this mean for me, and what do I mean for this?”

During commencement, 2011 Teacher of Promise and graduate Olivia Fabrizius, WaKeeney, Kan., addressed her class. “We are young, but we are ready,” Fabrizius challenged. “Keep the values we’ve learned at Bethany. Speak, live, love, and keep our faith with integrity and truth.”

Performing the special music were fellow seniors Nickolas Carlson, Lindsborg, Kan., piano, and Sarah Schaeffer, Centennial, Colo., viola.

Special speakers were William Gusenius and John Hedeen, who received honorary degrees. Gusenius, an alumnus of the Bethany class of 1973 and the University of Kansas School of Law class of 1976, has practiced law in Lindsborg for more than 35 years. He has served on the Bethany College Board of Directors, the Endowment Trustees, and the Presidential Search committee and has served numerous other roles at the college and in the community.

“It is my wish for the class to have found someone here who has inspired each of you to keep Bethany in your thoughts,” Gusenius said. He was given the Honorary Doctor of Laws, L.L.D.

Hedeen, an alumnus of the Bethany class of 1966, earned his master’s in planning from Kansas State University in 1973 after serving two tours of Vietnam in the U.S. Navy. In addition to his career in real estate development, Hedeen has served the college for over 25 years as a member of the Bethany College Board of Directors and as a founding member of the Bethany College Trust.

“I challenge myself and this class to continue to serve Bethany as it has served us,” said Hedeen. He was given the Honorary Doctor of Humane Letters, D.H.L.

After conferring the degrees of 116 graduates, including 34 of whom earned honors, President Edward F. Leonard III thanked the class for their time at Bethany, drawing from Disney’s movie “Up.” “Like Ellie said to Carl, thanks for the adventure. Now go have a new one!”

Graduates, their majors and their hometowns are as follows. Graduates earned Bachelor of Arts degrees unless noted as Bachelor of Music (B.M.) or Bachelor of Music Education (B.M.E.). 

Arizona:

  • Phoenix: Brittany Leigh Lewis, elementary education teaching K-6, magna cum laude

 California:

  • Hesperia: Andrea R. Werner, physical health and wellness: coaching, exercise science
  • Modesto: Kalven Wilson Goreal, economics, finance
  • Monrovia: Benjamin H. Gass, physical health and wellness: coaching
  • Santa Maria: Tyler Steven Vogt, biology
  • South Lake Tahoe: Gildardo Navarro-Robles, health and physical education teaching preK-12
  • Tehachapi: Joshua Snider, criminal justice, psychology
  • Temecula: James M. Bragg, sports management, cum laude

Colorado:

  • Arvada: Jason A. Mihalcin, contract major: chemistry, math, physics, magna cum laude; Lindsey Ann Pfenninger, criminal justice
  • Aurora: Clayton Von Goggins, management, marketing: network marketing; Lindsey R. Dougal, biology
  • Bennett: Tateme E. Babi-Clark, biology, magna cum laude
  • Brighton: Danny Dodson, biology
  • Centennial: Sarah Jeanne Schaeffer, instrumental music teaching preK-12, B.M.E.
  • Colorado Springs: Kipp Alexander Keffel, social science teaching 6-12
  • Denver: Nichole Gamberg, elementary education teaching K-6
  • Littleton: Blake Alberta Hosey, management
  • Longmont: Joseph Jedrzejewski^, Christian ministry: youth ministry, theatre and communication arts: communication, Swede Certificate in Leadership Achievement; Tyler Michael Maydew, finance, management, cum laude
  • Loveland: Nicole Marie Felker, sports management, cum laude
  • Strasburg: Ashley Ann Burch, criminal justice
  • Westminster: Stephanie Marie Schell, elementary education teaching K-6
  • Fort Collins: Jensen Trisula Wolff, mathematics 

Kansas:

  • Admire: Alexandria Nicole DeLong, art teaching preK-12: ceramics, painting, summa cum laude
  • Auburn: Anna L. Telthorst, psychology
  • Belleville: Colton D. Grove, elementary education teaching K-6
  • Beloit: Shelby Marie Broeckelman, biology, cum laude; Jessica René Hake, biology, magna cum laude
  • Buffalo: Grace Luther, art teaching preK-12: drawing
  • Burlington: Blake Higgins, criminal justice
  • Chapman: Tamara Reneé Garner, chemistry
  • Cherryvale: Roman Mario Lopez, criminal justice
  • Clay Center: Dillon Steppe, sports management; Kyle Dean Allen, social science teaching
  • Concordia: DeCelia Ann Fraser, elementary education teaching K-6, cum laude
  • Ellinwood: Amy N. Klatt, biology, chemistry, cum laude
  • Eureka: Kelsey Leigh Himes, studio art: sculpture; Monica Jeaneen Ashdown, pre-professional art therapy: painting, studio art: painting
  • Falun: Michelle Lynn Pihl, studio art: drawing
  • Garfield: Sarah Anne Peterson, English, magna cum laude
  • Hugoton: Kelsi Pomeroy, biology, cum laude
  • Hutchinson: James D. Vieyra, criminal justice
  • Iola: Chelsea Kay Kenyon, music performance, B.M., vocal music teaching preK-12, B.M.E., cum laude
  • Jamestown: Braden J. Bruntzel, instrumental music teaching preK-12, B.M.E.
  • Junction City: Jeffery S. Childs Jr., criminal justice, cum laude; Brandon M. Martino, athletic training
  • Larned: Emily Jane Bowen, English teaching 6-12, music, magna cum laude
  • Lawrence: Brandon Lee Goodwin, elementary education teaching K-6; Rachel Lane Gardner, pre-professional art therapy: painting, ceramics
  • Liberal: Briceida M. Ortega, criminal justice
  • Lindsborg: Nickolas R. Carlson, music performance, B.M., summa cum laude with 4.0 Bethany grade point average; Thomas W. DeWitt, chemistry teaching 6-12; Danielle Nicole DuMars, marketing; Michael Aaron DuMars, economics, finance; Aubrie Leisil Ellis, psychology; Eric J. Hawk, sports management; Maggie Pihl, biology, summa cum laude; Joanna Ruth Roberts, music; Dorothy Jane Tubbs, contract major: general studies, summa cum laude; Tamara Worcester, elementary education teaching K-6
  • Marquette: Samuel R. Klaassen, mathematics
  • McPherson: Megan Elizabeth Gray, studio art: painting
  • Meade: Bria Shay Rosenberry, accounting, business administration, finance, operations management
  • Moscow: Shane Marlisa Valdez, health and physical education teaching preK-12, magna cum laude
  • Moundridge: Marcy M. Erb, biology
  • Newton: Zachary A. Downey, athletic training
  • Olathe: Collin Edward Carlson, social science teaching 6-12, summa cum laude with Bethany 4.0 grade point average, member of the Honors Program; John H. Gandy, sports management, summa cum laude; William David Wiseman, physical health and wellness: coaching; psychology
  • Osage City: Haydon Ray Parks, health and physical education teaching preK-12, cum laude
  • Russell: Adam James Bradley Hutchison, biology, magna cum laude
  • Salina: Courtney Billinger, criminal justice; Jessica Ann Francis, mathematics teaching 6-12, summa cum laude; Taylor D. Jakabosky, biology; Adam Glenn Weishaar, economics, finance, magna cum laude
  • Smith Center: Alyssa Christine Cox, elementary education teaching K-6; Trenton J. Terrill, biology
  • Towanda: Sabrina M. Scroggin, health and physical education teaching preK-12, summa cum laude with 4.0 Bethany grade point average, member of the Honors Program
  • Valley Center: Shannon Reneé Meyer, criminal justice
  • WaKeeney: Olivia Sharie Fabrizius, elementary education teaching K-6, magna cum laude; Kelsey Rae Heronemus, psychology
  • Washington: Cortni Shae Decker, athletic training, magna cum laude
  • Waterville: Samantha Lee Andersen, accounting, mathematics
  • Wichita: Dwila Raylene Covey, criminal justice

Massachusetts:

  • Stoneham: Monica Chapman, physical health and wellness: coaching

 Minnesota:

  • Mankato: Kyle C. Sohn, sports management

Nebraska:

  • Omaha: Courtney Kenny, studio art: drawing, summa cum laude
  • Stratton: Lisa Gabrielle Faimon, elementary education teaching K-6, magna cum laude
  • Taylor: Shelby Brown, elementary education teaching K-6

Nevada:

  • Las Vegas: Shannon Lee Singleton, chemistry 

Oklahoma:

  • Carmen: Michelle Shindana Stebens, visual art administration: painting
  • Midwest City: Taylor S. Geddis, sports management
  • Oklahoma City: Arturo Roman Ruiz, health and physical education teaching preK-12
  • Sand Springs: Allison Nicole Ruicker, biology
  • Tulsa: Collin Dauntay Parks, criminal justice 

South Dakota:

  • Yankton: Jordan Ann Lillie, sports management 

Texas:

  • Arlington: Elizabeth Rose, management, marketing
  • Baytown: Salvador Ramirez III, physical health and wellness: coaching
  • Corinth: Zachary Scott Waggoner, history-political science
  • Flower Mound: Amanda VanLoenen, health and physical education teaching preK-12, cum laude
  • Houston: Ira D. Autrey Jr., management
  • Lewisville: Jimmy Lee Beachum III, biology
  • Skidmore: Darby House, physical health and wellness: coaching
  • Spring: Samuel Nipe, criminal justice
  • The Colony: Jon Austin Kaehn, biology
  • Tyler: Alex Wade Fambrough, health and physical education teaching preK-12 

Washington:

  • Connell: Morgan Joe Heiman, management 

Wisconsin:

  • Washington Island: Timothy John Green, social science teaching 6-12 

Wyoming:

    • Gillette: Ashley Elizabeth Conrad, athletic training, theatre and communication arts: communication, summa cum laude

International:

  • Parana, Brazil: Alex Milani Sandri, physical health and wellness: coaching, cum laude
  • Ontario, Canada: Sahaj Jayanth, management
  • Hamilton, New Zealand: Kane Olsen, sports management
  • Belgrade, Serbia: Ilija Soc, sports management