Athletic Hall of Honor

Athletic Hall of Honor

The Bethany College Athletic Hall of Honor gives recognition to individuals whose performance on the athletic field during their time at Bethany College was noteworthy and exemplary of high standards for which Bethany College athletics historically have been known.

Selection Criteria:

  1. The individual selected shall have been a former student-athlete and/or letter winner, a former coach, or an individual who was significantly involved in Bethany College athletics, AND for student-athletes, the last year of participation in athletics at Bethany College shall have been at least 8 years before election to the Hall of Honor, AND
  2. Selection for membership in the Bethany College Athletic Hall of Honor shall be determined by the quality and caliber of athletic performance and by the individual’s contribution to the team concept of athletic endeavor through leadership as cited by the coaches and teammates involved.

Nomination deadline for the Athletic Hall of Honor is March 1 of each year. This award is presented during Homecoming weekend.

Athletic Hall of Honor Nomination Form

 Athletic Hall of Honor Recipients

1980’s
1985 Coach Ray Hahn
Emery Barclay ’28
1986 Ernest “Irish” Ireland ’39
Kenneth Tarnstrom ’31
1987 John Altenborg ’40
Bill Carlson ’52
Ralph Carmichael ’32
1988 William “Bill” Engstrom ’50
Dr. Virgil O. Olson ’47
1989 David W. Anderson ’52
Roy A. Carlson ’47
Truce “Duffer” Zimmerman ’33
1990’s
1990 Kenneth “Bud” Bruce ’36
Carl E. Larson ’32
Chester L. Lemon ’37
Col. Harry E. Peterson ’41
1991 Gladwin Dyck ’33
Gilbert “Gil” Everly ’34
Dale Ludwig ’50
Alden F. “Swede” Tilberg ’41
Lawrence Carlson (posthumously)
1992 (all coaches)
Bennie Owen
Adrian Lindsey
George “Cash” Carlson
Dale Bloss
John Hickman
Keith Rasmusson
Joyce Pigge
Bryce Young
Jim Krob
1993 Sue Kelly ’83
Mark Eggers ’80
Lawrence Bale ’51
Bruce Nelson ’75
Jan Oleen ’66
1994 Leonard Runbeck ’04 (posthumously)
Art Runbeck ’07 (posthumously)
Reginald “Ridge” Runbeck ’13 (posthumously)
Clarence “Chic” Carlson ’26 (posthumously)
Art Olson ’28 (posthumously)
Glenn Tarrant ’29 (posthumously)
March D. Hartshorn ’33 (posthumously)
Elmer “Neut” Nelson ’37
Elmer Schaake (posthumously)
Marvin Killfoil ’38 (posthumously)
Jim Mettner ’38 (posthumously)
John Warren ’38 (posthumously)
Ron Dahlsten ’60
Robert Habiger ’69
Mike Henson ’71
James Whitcomb ’78
1995 Robert Ahlstedt ’65
Andy Carrier ’81
Mark Marges ’79
Donald “Red” Olson ’41
Jack Bowman ’56
George Stephens
1996 Harvey Daniels ’66
Arthur “Art” Newcomer ’55
Cheryl Rasmussen ’82
Pat Wempe ’87
Penny Nelson Lane ’85
Michael Olson ’72
James E. Smith ’83
1997 Beverly Welsh Elder ’86
Kenneth Forsberg ’51
Jeanette Stigge Hudgeons ’88
Mike Jilka ’83
Sharon Reed ’83
David Wilson ’83
1998 George Casey ’72
Kaye Robinson Linton ’80
Kristin Leaf Nelson ’85
Tonya Wesselowski Schmidt ’89
Don Frenzen ’74
Steve Malm (posthumously)
Burdette “Bud” Peterson ’71
1999 John S. Darrow ’65
Dr. Norman Esters ’62
Dr. Ted Kessinger
Alan C. McNeil ’84
Jana Schlessinger Crittenden ’91
2000’s
2000 Kenneth Ecklund ’50
James Pitts ’62
Leon Burch ’64
Clair Oleen ’77
Tony Martin ’77
Paula Hergert ’83
Jill Stephens-Pihl ’83
2001 Bruce McClure ’48
Gilbert “Gib” Dyck ’57 (Posthumously)
Merlin Larson ’61
Paula Myers Ryan ’86
Kent Kessinger ’92
2002 Sue Stueve Tyson ’80
Jon Daniels
Mike Gainey ’91 (posthumously)
Kevin Matherly ’91
Lori Dunker Mitchell ’87
2003 Jack Teitenberg ’50
Doug Ade ’63
Scott Simmelink ’82
Anita Perdue ’86
Kurt Smallwood ’86
Jolene (Zorn) Dodge ’91
2004 Tricia (Hartshorn) Hawk ’84
Wade Gaeddert ’87
Coach Nancy Wood
Coach Marvin Anderson ’67
Stan Talbott ’46
A John Pearson, former SID
2005 Doug Talbott ’66
Gary Lesnevich ’68
Ashley (Schultz) Wiles ’96
Remington DeGarmo ’97
2006 Tana (Green) Kettner ’87
Larry Harless ’67
Chuck Peters ’90
2007 Richard Hahn ’52
Curtis M. Griffin ’89
Charles Wanamaker ’67
2008 Bret Stephens ’81
Tammy (Mann) Thaxton ’94
Joel Kuchera ’82
John Hehre ’72
Delmar Lundgren ’23
2009 Travis Engle ’98
Brian Garrett ’95
Dale Gorsky ’70
Heather (Hinman) Macari ’86
Timothy Winter ’92
2010’s
2010 Wesley Alstatt ’80
Jerry Krone ’78
Paul Mogenson
Lindsay Morgan ’00
Jorge Munoz ’99
2011 Gina Cox Taldo ’98
John Barnett ’02
Mark Niernberger ’81
2012 Winfred Foster Banbury 1904 (posthumously)
John Quincy Banbury 1904 (posthumously)
Mike Zeyen ’82
Scott Gentine ’90
2013 Brice Leon ’73
Jodi (Strathman) Green ’03
Jeff Edwards ’01
2014 Luella (Danielson) Holwerda ’58
Todd Just ’02
Dave Anderson ’80

Calendar All Events

October